Problema router

Daca aveti vreo problema client/server noi incercam sa va ajutam
Locked
ko0Lw0w

Problema router

Post by ko0Lw0w » 07 Jul 2009, 18:55

Buna , am o probl cu un sv de cs....nu merge sa intru decat eu deoarece am router !
Si userul si parola de la user nu o am..Stie cineva cum sa rezolv?

DariuZ
Jucator Orang3
Zodie: Rac

Re: Problema router

Post by DariuZ » 07 Jul 2009, 19:10

eu unu' nu inteleg ce vrei sa spui :))
"Learn from yesterday,Live for today,Hope for tomorrow" (Albert Einstein)
DariuZ

NpF
Jucator Orang3
Zodie: balanta

Post by NpF » 07 Jul 2009, 20:18

DariuZ wrote:eu unu' nu inteleg ce vrei sa spui :))
dariuz incearca sa nu te mai bagi oriunde, mai ales dak nu stii !!!
Image
Image

cuka

Post by cuka » 07 Jul 2009, 23:11

ko0Lw0w wrote:Buna , am o probl cu un sv de cs....nu merge sa intru decat eu deoarece am router !
Trebuie sa faci port forward din router catre pc-ul pe care ai serverul de cs. Daca vrei detalii anunta-ma!

ko0Lw0w wrote:Si userul si parola de la user nu o am..Stie cineva cum sa rezolv?
Aici chiar ca nu am priceput ce vrei sa zici :) te batea cineva in cap in timp ce scriai postul ? si brusc sa schimbat ideea :) Te rog fii mai explicit si poate te putem ajuta.

SiLviu

Post by SiLviu » 07 Jul 2009, 23:22

Te referi la userul si parola din router? incearca user: admin password: 1234 asta e defaultul. Iar rezolvarea ar fi cum a zis si cuka, faci port fowarding, nu e foarte greu si iti va merge. Tot asa se face si pt cei care tin redirecte dar sunt pe router.

EDIT @ cuka: da.. din oboseala.. ms ca m`aicorectat :D

cuka

Post by cuka » 08 Jul 2009, 00:04

Hyperion69 wrote:defalutul
default - defaultul :lol: asta a fost asa mai mult din rautate :roll:

mai incearca si user: admin pass: admin

1) vezi port forward
2) vezi firewall + antivirus

P.S. a) ce router folosesti? marca - serie - model
b) serverul de cs este pe linux sau windows ?

warschau
Moderator Orang3

Post by warschau » 08 Jul 2009, 01:53

incearca un master-reset la router, si cauta pe siteul producatorului parola default.

ko0Lw0w

Post by ko0Lw0w » 08 Jul 2009, 12:57

Nu e defaultu din pacate :(...si ca admin si passs 1234 e default dar ....nu e...a fost schimbata dar eu nu o stiu :(.si routerul e trendnet tw100-24w1ca Broadband

warschau
Moderator Orang3

Post by warschau » 08 Jul 2009, 13:03

ko0Lw0w wrote:Nu e defaultu din pacate :(...si ca admin si passs 1234 e default dar ....nu e...a fost schimbata dar eu nu o stiu :(.si routerul e trendnet tw100-24w1ca Broadband
parola + userul DEFAULT(adica din fabrica) puse de producator, nu parola:default.
:-)
trebuie sa scrie pe siteu lor.

SiLviu

Post by SiLviu » 08 Jul 2009, 13:48

Nu prea ai multe variante:

1.Incearca sa pui cum am spus mai sus: user: admin password: 1234 sau daca nu, routerele trendnet mai au: user:admin password:admin, sau user: admin si la parola lesi gol. Am citit pe unele forumuri si astea sunt valori default la majoritatea routerelor. Incearca`le pe toate 3, daca nu merge iti propun varianta a 2a.

2.Incearca sa`l resetezi, astfel incat toate setarile vor reveni la default, insa va trebui sa faci iar conexiunea dintre PC`uri, dar macar poti intra. Resetul e un buton mic (ingropat in carcasa, de obicei in spate) pe care trebuie sa`l tii apasat cel putin 5 secunde.

Varianta 2 merge 100% pt a reseta parolele schimbate si a le pune pe cele default. Dezavantajul e ca iti pierzi setarile, dar cat dureaza 10 min sa le faci din nou. Good Luck

Locked